Preparat z kwasem salicylowym czyli nie tylko odkażanie…

Kwas salicylowy to występująca naturalnie substancja. Można ją odnaleźć w roślinach, gdzie odpowiada za ich wzrost. Jednak dla nas ważniejsze są jego właściwości antybakteryjne, antygrzybiczne i przeciwzapalne.
W stężeniu 1-2 %, rozpuszczony w alkoholu i z dodatkiem wody, zna go każdy, kto musiał się kiedyś odkażać. Taka mieszanka bowiem to popularny spirytus salicylowy. Jaki jeszcze preparat z kwasem salicylowym możemy znaleźć na półkach i na co nam pomoże?

Co może zrobić kwas salicylowy? – właściwości

Skoro już zostało wspomniane stężenie 1-2% wcześniej to dokończmy temat. Takie stężenie nie tworzy jedynie spirytusu. Preparat z kwasem salicylowym 1-2% jest wykorzystywany w pielęgnacji cery trądzikowej. W wyższym stężeniu redukuje skutecznie jedną z przyczyn powstawania trądziku – nadmierną keratynizację. Keratynizacja to proces nawarstwiania się martwych komórek naskórka w okolicy ujścia mieszków włosowych. Kwas salicylowy wspomaga proces usuwania tych obumarłych komórek. W skutek czego odblokowuje pory i zapobiega trądzikowi.
Preparaty z silnym stężeniem kwasu salicylowego działają także złuszczająco. Takie kosmetyki można stosować, jeśli chcemy pozbyć się silnie zrogowaciałej skóry np. na stopach.
Dodatkowo, jako, że dobrze rozpuszcza się w tłuszczach, przenika przez warstwę sebum. Dzięki temu wnika w głąb mieszków włosowo-łojowych, usuwając nadmiar tłuszczu i zanieczyszczeń. Jednym słowem – pozbywa się zaskórników.
Ma również niezwykle łagodne działanie. Stosowanie go ogranicza ryzyko wystąpienia nieprzyjemnych objawów skórnych, które mogą wystąpić przy stosowaniu innych produktów (pieczenie, szczypanie, podrażnienie).
Kwas salicylowy jest także dodawany do preparatów przeciwgorączkowych, przeciwzapalnych i przeciwbólowych jako substancja czynna.

W jakiej formie jest na rynku?

Najczęściej preparat z kwasem salicylowym na postać płynów, plastrów, maści i żelu. Zwykle też nie jest on jedyną substancją czynną. Występuje np. z kwasem mlekowym w produktach do usuwania odcisków. Jest substancją czynną w maściach, na takie dolegliwości jak atopowe zapalenie skóry, liszaj, wyprysk pieniążkowaty, wypryskowe zapalenie skóry, łuszczyce, czy potnice.

Jak bezpiecznie stosować preparaty z kwasem salicylowym?

Nie należy nadużywać kwasu salicylowego w naszej pielęgnacji. Produkty zawierające ten składnik zawsze należy stosować zgodnie za radą producenta. Najczęściej będzie to raz dziennie. Niewskazane jest także używanie wielu produktów z kwasem salicylowym naraz. Może to poskutkować nadmiernym wysuszeniem skóry.
Kobiety w ciąży powinny uważać na produkty, które go zawierają i nie stosować ich na duże powierzchnie skóry. Karmiące matki powinny zaprzestać kuracji takimi środkami w okolicy piersi, aż do momentu, gdy dziecko przejdzie na tzw. butelkę.

 

Author: willa-parkowa.com.pl