Wiedza o obliczaniu dni płodnych jest niezwykle ważna dla każdej dorosłej kobiety. Szczególnie przydaje się parom starającym się o dziecko ponieważ wówczas mogą znacząco zwiększyć swoje szanse na poczęcie dziecka. Jest to również ważne dla kobiet, które nie chcą na razie zachodzić w ciążę. Popularny „kalendarzyk” chociaż często wyśmiewany jako metoda staroświecka wciąż stanowi jednak dokładną i naturalną metodę antykoncepcji. Ponadto wiedza o własnym ciele i funkcjonowaniu układu rozrodczego pomaga lepiej zrozumieć własny organizm, zachodzące w nim procesy oraz zareagować gdy dzieje się coś nieprawidłowego. Praktyczne informacje o dniach płodnych to wiedza przydatna i taka, z której skorzystamy w codziennym życiu.
Obecnie możliwość obliczania dni płodnych umożliwiają aplikacje dostępne na smartfona a także sprzęt taki jak monitor płodności. I chociaż warto korzystać z nowoczesnych technologii to jednak nic nie zastąpi własnej wiedzy – ta może uratować nasze zdrowie i zwiększyć komfort życia. Dowiedz się jak obliczyć dni płodne.
Przebieg cyklu
Powszechnie przyjęło się uważać, że cykl miesiączkowy trwa 28 dni ale u każdej kobiety może on trwać nieco dłużej lub krócej dlatego cykl trwa najczęściej od 21 do 32 dni. Jeżeli zauważymy jakieś odchylenia bądź nieprawidłowości, warto wówczas odwiedzić ginekologa i wyjaśnić skąd tego typu zmiany.
Cykl składa się z czterech faz. Pierwszą jest menstruacja (około czterech dni) objawiająca się krwawieniem. Faza folikularna obejmuje dojrzewanie komórki jajowej i trwa dziewięć dni. Czternastego dnia rozpoczyna się faza owulacyjna kiedy to rozwijający się wcześniej pęcherzyk Graafa pęka i uwalnia komórkę jajową. Po jednodniowej owulacji rozpoczyna się czternastodniowa faza lutealna, w czasie której błona śluzowa macicy ponownie rozrasta się a pęcherzyk Graafa zamienia się w ciałko żółte produkujące progesteron, który z kolei przygotowuje błonę śluzową macicy na zapłodnioną komórkę jajową. Jeżeli nie doszło do zapłodnienia, błona ponownie ulega złuszczeniu, zaczyna się menstruacja i cykl następuje od nowa.
Obliczanie dni płodnych
Chociaż obliczenie dni płodnych nie jest zbyt trudne, wymaga skupienia i uwagi. Przede wszystkim zaś konieczne jest szczegółowe obserwowanie własnego ciała ponieważ przebieg cyklu miesiączkowego u każdej kobiety przebiega inaczej, różne są także jego objawy. To, co charakterystyczne dla jednej kobiety na przykład Twojej koleżanki czy przyjaciółki , niekoniecznie podobnie będzie wyglądać u Ciebie. Cykl miesiączkowy nie trwa również nigdy tyle samo – na jego przebieg wpływ mają stres, wysiłek fizyczny, infekcje, zaburzenia hormonalne czy przyjmowane leki i antybiotyki. Przy obliczaniu dni płodnych warto obserwować śluz w pochwie oraz regularnie mierzyć temperaturę ciała. Obserwacja i prowadzone statystyki sprawiają, że nabywasz doświadczenia i z czasem łatwiej Ci będzie zaobserwować kiedy wystąpią dni płodne. Aby obliczyć pierwszy dzień płodny należy od najkrótszego cyklu odjąć 18 – otrzymany dzień będzie pierwszym. Ostatni dzień płodny obliczymy odejmując od najdłuższego cyklu 11. I chociaż żadna metoda nie da nam stuprocentowej gwarancji to jednak zawsze warto wiedzieć, jak ona działa. Pomocne może być także skorzystanie z testów owulacyjnych, które swoim działaniem przypominają nieco testy ciążowe. Możesz także skorzystać z pomocy ginekologa.
Najnowsze komentarze