Waran z Komodo – ogromna jaszczurka? A może prawdziwy smok?

Smok z Komodo! No dobra, może nie smok – tylko jaszczurka, ale za to jaka ogromna!

Gad ten rośnie na około 2,5 do 3 metrów długości, jednak rekord to aż 3,65 m. Waży około 74 do 90 kilogramów. Są to zawrotne liczby, zwłaszcza kiedy przypomnimy sobie wielkość jaszczurek, które znamy. Waran ma bardzo szeroką głowę, dużą, masywną – zresztą jak całe jego ciało. W szczęce aż 60 zębów! Dodatkowo pokryty jest łuskami.

Waran z komodo ciekawostki

Waran z Komodo został odkryty dopiero w 1910 roku. Jest największą znaną ludziom jaszczurką. Bardzo ciekawa jest kwestia rozmnażania się tych gadów, ponieważ naukowcy odkryli, że samice mogą rozmnażać się… bez udziału samców. Jednak dla mniej samotnych samic istnieje czas godów, między majem a sierpniem. Po przyjściu na świat małe „waranki” ważą około 100g i mierzą 40cm.
Waran ma bardzo dobrze rozwinięte zmysły węchu oraz smaku. Widzi dobrze do 300m, jednak potrafi wyczuć pożywienie nawet z odległości 10 km! Jest bardzo groźnym zwierzęciem, które poluje agresywnie, potrafi również „zaczaić się” na większą ofiarę, powalić ją na ziemię, rozszarpać lub poczekać aż się wykrwawi – są to drastyczne obrazki, jednak dzięki takim zachowaniom oraz budowie swojego ciała, warany znajdują się na szczycie łańcucha pokarmowego – czyli nie posiadają naturalnych wrogów.
Jednorazowo są w stanie pochłonąć pokarm równy nawet 80% masy ich ciała. Taki syty posiłek może wystarczyć im nawet na miesiąc.
Jaszczurki te nie atakują ludzi zbyt często, wbrew pozorom. Łatwo go też odpędzić, rzucając w niego kamieniem. Jednak jest w stanie wykopać zwłoki człowieka, aby je zjeść – dlatego na wyspach, na których żyją te zwierzęta, buduje się betonowe groby.
Jest jeszcze jedna drastyczna ciekawostka dotycząca ich pożywienia. Warany w czasie uciążliwego głodu pożerają najmłodsze osobniki swojego gatunku. Robią to nawet samice, zaraz po wykluciu się młodych. Młode natomiast szukają ratunku gdzie tylko mogą – uciekają na drzewa, gdzie spędzają pierwsze lata swojego życia albo też przykładowo tarzają się w odchodach, wierząc, że to obrzydzi posiłek dorosłym osobnikom.
Najwięcej waranów żyje na wyspie Komodo.
Założono tam park narodowy, by chronić „smoki” zagrożone wyginięciem.

 

Author: willa-parkowa.com.pl