Maść z kwasem azelainowym czyli najużyteczniejszy kwas kosmetologii i dermatologii

Kwas azelainowy to organiczny związek chemiczny naturalnie występujący w zbożach. Obecnie jest często stosowany w kosmetologii. Dzięki szerokiemu spectrum działania pomaga na wiele dolegliwości skórnych. Maść z kwasem azelainowym jest również przepisywana przez dermatologów, jako kontynuacja leczenia np. atopowego zapalenia skóry.

Działanie kwasu azelainowego – maść z kwasem azelainowym

Najwcześniej odkryto, że ten kwas rozjaśnia przebarwienia na skórze. Hamuje bowiem nadmierną aktywność komórek pigmentowych skóry. Dzięki temu może zniwelować przebarwienia powstałe na skutek trądziku, opryszczki, oparzeń. Według badań regularne stosowanie maści z kwasem azelainowym daje wyniku także w przypadku plam soczewicowatych, ostudy, przebarwień pozapalnych i blizn. Nie oddziałuje jednak na znamiona płaskie i brodawki.
Dzięki temu, że zwalcza aż 97% bakterii tlenowych i beztlenowych to też jedna z niewielu substancji, która jest w stanie jednocześnie zwalczać trądzik młodzieńczy i trądzik różowaty. Na dodatek nie wywiera wpływu na oporność bakterii, nawet przy długim stosowaniu. Dlatego kuracja lekami z kwasem azelainowym zawsze będzie tak samo skuteczna.

W aptece możemy zakupić bez recepty maść z kwasem azelainowym. Będzie to dobry sposób na kontynuację leczenia po cyklu zabiegów w gabinecie, a nawet już w trakcie terapii. Jednak zanim wypróbujemy taką maść warto zasięgnąć opinii dermatologa.

Kto może używać produktów z kwasem azelainowym?

Oprócz szerokiego spektrum zastosowań, kwas ten jest wskazany dla równie szerokiego grona osób. Rekomendowany jest dla osób ze skórę wrażliwą i problematyczną. Pacjenci z trądzikiem, skórą atopową, łuszczycą, skłonną do rumienia, z tendencją do zapalenia mieszków włosowych także mogą korzystać z maści zawierających kwas azelainowy. Ta substancja czynna jest w składzie wielu kremów do skóry naczyniowej.
Korzystny jest tak dla osób które zauważają u siebie fotostarzenie się skóry, gdyż posiada właściwości antyoksydacyjne.
Kobiety w ciąży również mogą korzystać z preparatów z dodatkiem kwasu azelainowego. Ma on bowiem niską zdolność przenikania do organizmu. Na dodatek w części jest on w niezmienianej formie wydalany z moczem. Nie wiąże się też z poważnymi efektami ubocznymi.

Czy można używać kosmetyków z tym kwasem cały rok?

Składnik ten nie wykazuje działania fotouczulającego. To znaczy, że nie zwiększa wrażliwości naszych komórek na promieniowanie UV. Może być więc bezpiecznie stosowany w lato. To nie oznacza jednak, że zwalnia z korzystania z kremu z filtrem UV.

Zalecenia

Zalecane jest używanie produktów, które mają stężenie kwasu w progu 5- 25%. Większość dostępnych na rynku maści posiada stężenie 20% lub mniejsze.
Co do korzystania, to jeśli nie ma dokładnych informacji od dermatologa to maść stosujemy 2 razy dziennie, aż do pozytywnych rezultatów. Maści z kwasem azelainowym możemy stosować bezproblemowo na zmianę z kremem nawilżającym.

 

Author: willa-parkowa.com.pl