Historia drożdży jest długa i sięga aż starożytnego Egiptu. Już nasze babcie wiedziały jak przyrządzać wspaniałe chleby, bułki, ciasteczka czy chałki. Dawniej do tego typu wypieków używano dużych pieców stawianych najczęściej w centralnym miejscu domu, czyli w kuchni. Aktualnie często używamy tzw. chlebowników lub po prostu piekarnika. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o drożdżowych wypiekach, zapoznaj się ze wszystkimi informacjami zawartymi w tym artykule.
Kilka słów o drożdżach
Drożdże to nic innego jak czyste, naturalne grzyby, jednokomórkowe organizmy, które swoje praktyczne zastosowanie znalazły m.in. w branży spożywczej. Bardzo dobrze sprawdzają się również przy wyrobie alkoholu, chętnie sięga po nie także przemysł farmaceutyczny. Na rynku mamy kilka odmian drożdży do różnego rodzaju zastosowań. Warto jednak wiedzieć, że do wypieków stosujemy przeważnie dwa rodzaje drożdży naturalne oraz instant. Drożdże szybkiego użycia są wygodne i nie musimy przygotowywać rozczynu, jak przy drożdżach świeżych. Wystarczy dosypać drożdże do mąki, jednak należy wziąć pod uwagę, że drożdże instant przeznaczone są raczej do wypieków lekkich.
Wypieki drożdżowe
Croissanty – proces, wymagający cierpliwości i przygotowania dzień wcześniej. Przygotowujemy ciasto, dopiero na drugi dzień bierzemy się do faktycznego formowania rogalików. Efekt jednak zapewne docenią zarówno najbliżsi, jak i goście, którzy bardzo szybko opróżnią tacki z naszymi croissantami.
Chałka – najsmaczniejsza chałka to taka, którą robi się krótko i dobrze smakuje z mlekiem lub dżemem owocowym. Podana w ten sposób jest świetną przekąską dla najmłodszych, oraz bardzo dobrym drugim śniadaniem dla starszych.
Bułki śniadaniowe – nie ma chyba nic lepszego niż świeże bułki z rana. Bułki drożdżowe zachowują świeżość na długo po zrobieniu. Z masłem natomiast smakują jak wiejskie bułki prosto z pieca.
Drożdże a co za tym idzie ciasto z nich zrobione, zawierają wiele witamin i składników mineralnych jak selen czy lit, niezbędnych w naszej codziennej diecie. Ciasto drożdżowe możemy utrzymać w świeżości dłużej niż pszenne, za pomocą kilku zabiegów, m.in. przechowując w szczelnie zamkniętych pojemnikach. Dzięki temu każdy nasz gość będzie mógł nam powiedzieć, że nasz ukochany wyrób to najsmaczniejsza chałka, jaką jadł.
Najnowsze komentarze