Wywar gorzelniany w żywieniu zwierząt hodowlanych.

Wywar gorzelniany jest jednym z najbardziej modnych w ostatnim czasie tematów wśród hodowców zwierząt hodowlanych. W branży paszowej jest odkrytą ostatnio na nowo nowinką żywieniową i jednym z najmodniejszych ostatnio tematów. Czym właściwie jest DDGS (Dried Distillers Grain with Solubles), i skąd jego popularność wśród dodatków paszowych do żywienia zwierząt?

Suszony wywar gorzelniany – co to takiego?

Jest to uboczny produkt powstający w procesie destylacji alkoholu etylowego podczas fermentacji zboża. Podczas procesu wirowania zostaje wyodrębniona z frakcji płynnej masa włóknista, frakcja płynna natomiast w postaci syropu zostaje zmieszana z masą włóknistą, a następnie wysuszona w suszarkach z gorącym powietrzem.

Tak powstały susz jest bogaty w substancje mineralne, czynniki wzrostu, witaminę B oraz pozostałości białek drożdżowych.

Pasza ta jest białkowo – energetyczna i bardzo ciekawa, swoje szerokie zastosowanie ma w żywieniu zwierząt hodowlanych i trawi się dopiero w jelicie cienkim. Spotykana w handlu najczęściej występuje w postaci płynnej lub sypkiej, rzadziej w postaci płatków lub pelletu.
Wywar gorzelniany powstały z jęczmienia, pszenicy, pszenżyta jest koloru jasnobeżowego, natomiast ten powstały z kukurydzy będzie intensywnie żółty. Do sprzedaży może być również oferowany jako mieszanka pszenno – kukurydziana, wówczas jest również żółtego koloru. Suszony wywar posiada świeży, przyjemny zapach.

Czy na pewno nowość?

DDGS nie jest dla hodowców nowością, w ostatnim czasie jednak ożywienie jego stosowaniem szybko wzrasta. Dzieje się tak dlatego, że świat oszalał na punkcie produkcji biopaliw i ekologii ogólnie, a wywary gorzelniane to produkt uboczny bioetanolu, który napędza coraz więcej samochodów posiadających silniki benzynowe.

Dlaczego warto włączyć wywar do diety zwierząt hodowlanych?

Produkt ten jest bogaty w białko, z uwagi na przyjemny smak jest chętnie zjadany przez zwierzęta. Ponadto włączenie DDGS do diety zwierząt hodowlanych ma jeszcze inne korzyści:

  • z uwagi na swój bogaty skład dostarcza niezbędnych składników odżywczych dla zwierząt
  • posiada bardzo wysoką stawność i zwiększa pobieranie suchej masy
  • przez swoją korzystną wartość energetyczną chroni przed deficytem energii
  • bardzo dobrze scala składniki paszy
  • poprawia również funkcjonowanie żwacza
  • poprzez zawartość drożdży, składników mineralnych i witamin a także niskiego pH zapobiega namnażaniu się bakterii w paszy.

Wywar ten jest również chętnie wybierany przez hodowców zwierząt hodowlanych, ponieważ jest on tańszy od ziaren kukurydzy, jednak w formie płynnej może być skarmiany jedynie przez krótki czas. Dlatego właśnie planując zakup tego produktu należy mieć to na uwadze. Maksymalny termin przydatności, przechowywania i wykorzystanie tego surowca to jedynie 4 tygodnie.
Można zakupić go również w postaci sypkiej lub pelletu, jednak należy wziąć wtedy pod uwagę wyższą cenę, która należy zapłacić za wywar w tej formie.
Należy również zadbać wcześniej o przygotowanie odpowiedniego miejsca, w którym może on być składowany.

Author: willa-parkowa.com.pl