Ile kosztuje płyta meblowa?

Płyta meblowa to materiał budowlany drewnopochodny, który znajduje szerokie zastosowanie w branży budowlanej i meblarskiej. Materiał ten wykorzystuje się powszechnie do produkcji szafek i wielu rodzajów mebli. Płyta mebla jest również inaczej określana jako płyta wiórowa.

Płyta meblowa to rodzaj materiału drewnopochodnego, który został wyprodukowany z połączenia wiórów drzewnych i żywicy (lub innego kleju spajającego wióry). Płyta meblowa nie posiada żadnego rodzaju usłojenia, dlatego jest zwykle pokrywana fornirem, lakierem lub laminatem w celu poprawy jej estetyki.

Płyta meblowa jest zdecydowanie tańsza od sklejki, ale nie jest tak wytrzymała jak ten materiał. Materiał ten ma zazwyczaj chropowatą fakturę, a do tego jest podatny na rozszczepianie i uginanie się. Płyta meblowa łatwo też reaguje na warunki, w których przebywa, co może powodować jej pęcznienie i odbarwianie się w czasie.

Wielu fachowców pracujących z płytami meblowymi idzie na kompromis łącząc płytę meblową i sklejkę. Używają wówczas płyty meblowej w mniej widocznych częściach szafki (ze względu na jej wątpliwy wygląd)lub w miejscach, które nie będą musiały utrzymać dużego ciężaru. W tych lokalizacjach znacznie lepiej sprawdza się bowiem sklejka, dlatego to ją umieszczają w widocznych lub funkcjonalnych części szafek. Poprzez takie łączenie materiałów, stolarze mogą osiągać niskie koszty przy zachowaniu całkiem dobrego wyglądu projektu.

Płyta meblowa – znana również jako płyta wiórowa – jest też najczęstszym podłożem w pojemnych wnękach szafek, czy na dnach szuflad i półek. Płyta ta zawiera cząstki drewna i żywicę sklejoną ze skrawkami drewna (czyli tak zwanymi odpadami), które pochodzą z produkcji sklejki. Ponieważ płyta meblowa nie posiada naturalnego rysunku słojów, może być wykończona warstwą okleiny drewnianej lub laminatu, dzięki czemu prezentuje się znacznie lepiej.

Jakość płyty meblowej jest zależna od różnych czynników, między innymi od wielkości użytych cząstek, ilości kleju, a także od samej gęstości płyty. Mniejsze cząstki na przykład sprawią, że płyta meblowa będzie znacznie gęstsza, a do tego cięższa i bardziej stabilna. Jednym z najlepszych rodzajów płyty wiórowej jest płyta pilśniowa o średniej gęstości. Materiał ten znany jest powszechnie jako płyta MDF i jest to wysokiej jakości produkt, który dobrze wypada w porównaniu ze sklejką, ale jest znacznie cięższy, co może sprawić, że jego montaż będzie trudniejszy.

Author: willa-parkowa.com.pl