Zęby mądrości rosną zazwyczaj jako ostatnie. Bywa z nimi nieco problemów, ponieważ pozostałe zęby są już ukształtowane, a pojawienie się kolejnych, może powodować wady zgryzu. Ósemki, czyli zęby mądrości są o tyle kłopotliwe, że trudno jest nam zadbać o ich prawidłową higienę. Zęby mądrości psują się niezwykle często, a jedyną słuszną decyzją wydaje się wówczas usunięcie ich. Przeczytaj poniższy artykuł i sprawdź, kiedy usunąć zęby mądrości, aby zminimalizować ryzyko powikłań!
Zęby mądrości – usuwanie profilaktyczne
Gdy Twój zgryz wygląda naprawdę dobrze, a pozostałe zęby są równe, pojawienie się zęba mądrości może spowodować ściśnięcie reszty. Już często na etapie wzrostu ósemki dochodzi do nieprawidłowości – może rosnąć ona krzywo lub wypychać ząb znajdujący się w bezpośrednim sąsiedztwie. Profilaktyka dotycząca usuwania zębów mądrości to dobre posunięcie. Zabieg najlepiej jest przeprowadzać u młodych osób, pomiędzy 18 a 26 rokiem życia, nawet wtedy, gdy zęby mądrości się nie psują. Dzięki temu, że młody organizm potrafi szybko się regenerować, nie potrzebne są obawy o powikłania, choć oczywiście takie też się zdarzają. Przed ekstrakcją pacjentowi przepisuje się niekiedy ( również w ramach profilaktyki powikłań ) antybiotyk. Poza tym, możliwe jest pobranie krwi od pacjenta, a następnie użycie jej do przykrycia dziury po wyrwanym zębie – takie działanie przyspiesza proces gojenia.
Kiedy usunąć zęby mądrości – nigdy nie jest za późno!
Trudności w utrzymaniu higieny ósemek są przyczyną próchnicy. Dlatego, jeśli Twój ząb mądrości się psuje, może powodować też próchnicę pozostałych, jeszcze zdrowych zębów. Zepsute ósemki należy bezwzględnie usuwać, nawet wtedy, gdy została zaledwie część zęba. Wtedy powinieneś się udać na chirurgię, gdzie prawdopodobnie nie obędzie się bez czyszczenia zębodołu i zakładania szwów. Jeśli zaniedbasz tą kwestię, niewyleczone ósemki mogą być przyczyną nie tylko próchnicy pozostałych zębów, ale także zakrzepów ogólnoustrojowych oraz problemów kardiologicznych.
Najnowsze komentarze